Elektronik Sadece Teknolojiyle Mi İlgilidir

On dokuzuncu yüzyılda Sanayi Devrimi’nin 2,0 da denilen 2. aşamasına geçildi. Buradaki en büyük etken buharlı makinelerin kullanımından elektrikli makinelerin kullanımıydı. Paralelinde telgraf ve telefonun kullanımının başlaması ve yaygınlaşması ile de elektrik ve elektronik teknoloji gelişimi her geçen gün daha da arttı. Gelişim hızı öylesi bir hızla oldu ki, elektronik teknoloji ile paralel ilerlemenin ötesine geçti. Artık elektronik sektörünün ve cihazların gelişimi için teknolojinin gelişimi beklenmeksizin farklı deneyimlemelere yönelik çözümle üretilir oldu.

Elektronik İhtiyaçların Teknoloji Gelişimin Bekleyecek Vakti Yok

Elektronik sektörü önceleri yalnızca genel ihtiyaçları karşılamak adına yol aldı. Seri üretimler de başlayınca; telefonlar, standart çamaşır makineleri gibi her kullanıcıya aynı deneyimi yaşatmak üzerine kurulu bir sektördü. Ancak her farklı ürün için markalar ya da tedarikçiler arttıkça rekabet de arttı. Rekabetin artması da markaları farklı ilgi alanları ve farklı ihtiyaçlar için küçük de olsa değişiklikler yaparak kendilerini geliştirmelerine yol açtı.

Teknolojik gelişmelerin belirli araştırma, geliştirme, deneme ve en efektif hale getirmek için gerekli olan süreçleri beklemek böylesi bir rekabet ortamı içinde çok mümkün olamıyordu. Bu nedenle elektronik sektörü farklı ilgi alanları için daha hızlı ve pratik çözümler bulmaya başladı. Bu duruma ilk örneklerden biri de cep telefonları için çıkarılan farklı renklerdeki kapaklardır. Alıcıların bir diğerinden farklılaşmış, kendilerini biraz daha özel hissedebilecekleri ürünlere yönelme istekleri markaları bu ve benzeri farklılaştırmalara yöneltti.

Elektronik Teknolojiden Kopabilir mi?

Teknolojinin gelişiminin günümüze oranla nispeten daha yavaş olduğu günlerde farklı renklerde kapaklar gibi çözümler yeterli olmuştur. Ancak günümüzde bu kadar değişimler ya da kişiselleştirmeler yeterli olmuyor. Alıcılar markadan her yönüyle iyi bir deneyim bekliyor. Üretim aşamasında – burada da teknoloji önemli bir konumda -, işçilerini konforlu çalıştıran, mağazadan ya da internet mağazasından satın alınırken sorunsuz iletişim ile ürünün iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatması ve sonrası iletişim de önemli oluyor.

Ancak bütün bunların da sağlanması için fabrikada iyi bir üretim hattının olması, mağazaların (internet ya da gerçek mağaza) günümüz teknolojisini yakalayan ve hızlı işlem yapabilen, ürünün de bugünü yakalayan olması gerekmektedir. Özetle; elektronik sadece teknoloji ile ilgi ve korelasyon içinde değildir, ancak çok büyük düzeyde teknolojiyi yakalamalı ve küçük düzenlemelerle kendisini farklılaştırmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir