Meditasyonun temeli: Meditasyon nedir ve nasıl yapılır?

Meditasyon Nedir?

Son dönemlerde herkesin ağzında bir meditasyon ya da yoga kelimesi dönüyor. Peki bir yapanın tekrar yaptığı, herkese tavsiye ettiği bu müthiş rahatlatıcı eylem nedir, nasıl yapılır?

Dışarıdan bakan insanlar meditasyon için sessizlik içinde yerde oturmak diye anlam verebilir. Fakat meditasyonun derin anlamları vardır. Öyle olmasa zaten hiç kimse tavsiye etmezdi!

Meditasyon yapmak isteyenler aşağıda paylaşılan adımları takip edebilir. Bir denemeden zarar görmezsiniz. Üstelik meditasyon yapmak bedava!

İlk adımda kendinize sessiz ve sakin bir yer bulun. Bu yer size çok uzak olmasın. Evinizin güzel bir köşesi olabilir. Böylece kendi iç sesinizin sizi orası çok uzak gitme sözlerinden uzaklaşmış olursunuz. Yer seçimindeki en önemli durum seçtiğiniz alanın size ferahlık vermesi. Bu alanda olumsuz düşüncelerin sizden uzak olması gerekiyor. Bu yeri sevdiğiniz bir alan haline dönüştürecek ufak eklemeler yapabilirsiniz. Böylece bu sefer iç sesiniz sizi oraya yönlendirecektir. Daha sonra omurganız dik bir şekilde yere, minderin üzerine vs. oturabilirsiniz. Bu aşamadan sonra asıl meditasyon başlıyor. Kendi kendinize gülümseyin, kollarınızı yukarı kaldırarak ellerinizi başınızın üzerine koyun. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin. Ellerinizi indirerek kalbinizin üzerine koyun. Bunu üç kere yaparak selam verme hareketini gerçekleştirebilirsiniz. Vücudunuzu gevşetin fakat omurganızı eğmeyin. Sadece düşünün! Başlarda gündelik sorunlarınızı düşünseniz de bir süre sonra sanki ruhunuz bedeninizden ayrılacak ve orada oturan kişi başkası olacak. Ruh kendi içinde farklı yolculuklara çıkacak. Kulağa inanılmaz geliyor değil mi? Bu şekilde üç dakika kadar kendinize zaman verin. Ne kadar iyi geleceğini, ruhunuzu son derece dinlendireceğini fark edeceksiniz. Meditasyon sırasında kimsenin sizi rahatsız etmemesine dikkat edin. En küçük bir ses bile konsantrasyonunuzu bozabilir. Meditasyonu aniden keserek bitirmeyin. Ruh gezintiniz sonrasında bedeninize ilk önce ger döndüğünüzü hayal edin. Yavaşça ayağa kalkın ve yaşadığınız farkındalığın sizi bırakmasına müsaade etmeyin. Gün içerisinde kendinize telkinler verin. Bir süre sonra buna devam ettikçe kendinizdeki gelişimi fark edeceksiniz. Hatta çevrenizdekilerden de bu tarz yorumlar alabilirsiniz. Meditasyon yapmak size zarar vermez tam tersine ruhunuzu dinlendirerek daha anlayışlı biri olmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir