Hamile Kadınlar İçin Öneriler

Hamile Kadınlar İçin Öneriler 

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar adlı konumuza gitmek için Tıklayınız

Anne olmak çok kutsaldır. Sorumluluklar artar, kendinizden kısıp çocuğunuz için pek çok şey yapmanız gerekir. Ama çocuğunuz dünyaya geldiğindeki tarif edilemez duygu her şeye bedeldir. Artık karşınızda canınızdan bir parça vardır. Yeri geldiğinde size arkadaş olacak, yeri geldiğinde dertlerinizi dinleyecek bir arkadaş. Peki bu kutsal müesseseye ait olmak isteyen anne adayları neler yapmalıdır? Cevapları yazımızda.

Hamilelik döneminizin sorunsuz geçmesini istiyorsanız çeşitli önlemler almanız gerekmektedir.

Vücudunuzun Direncini Arttırın

Bağışıklık sisteminizi güçlendirin böylelikle birçok hastalıklardan korunun. Bunun içinse özellikle bolca C vitamini içeren greyfurt, mandalina gibi besinler tüketin. Yeşil sebzelere de sofranızda geniş bir yer ayırın. Protein tüketimini de arttırın. Aynı zamanda sıvı tüketimine büyük önem verin. Gün içerisindeki sıvı kaybınızı gidermek için bolca su için.

Tansiyon Ve Şekere Dikkat Edin

Kan şekerinize ve tansiyonunuza hamileyken de çok dikkat edin. Özellikle tuz, şeker bakımından yoğun olan besinleri tüketmekten kaçının. Bu besinler yüksek tansiyona sebep olmakla kalmayıp bebeğinin üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Uyumadan Önceki Pozisyona Dikkat Edin

Uykudaki yatış pozisyonunuz, hamilelikte dikkat etmeniz gereken bir durumdur. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre hamilelikte özellikle son 3 aydaki yatış pozisyonu çok önemlidir ve bu periyotta yan yatmanız tavsiye edilmektedir. Hem de kısa süreli uykularınızda bile. Çünkü eğer sırt üstü yatarsanız düşük riskiniz 2 katına çıkıyor. Bu yüzden hangi pozisyonda uyandığınıza değil tam tersine hangi pozisyonda yattığınıza çok dikkat etmelisiniz.

Kalabalığa Girmemeye Çalışın

Kalabalık ortamlarda bulunmayı seviyorsanız hamilelik döneminizde bu ortamlardan uzak kalmanızda fayda vardır. Çünkü kalabalık ortamlarda özellikle kış mevsiminde grip gibi hastalıklarla karşılaşma oranı daha da artmaktadır. Bu yüzden mikrop kapma ihtimaline karşı bu ortamlardan uzak durun. Aynı zamanda hastane, toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda kaldığınızda hijyen için önlemlerinizi önceden alın.

Spor Yapın

Spor yapıyorsanız hamileyken de devam edin. Hamilelik öncesi spor yapmıyorsanız da doktorunuza danışarak herhangi bir sakınca bulunmaması halinde spora başlayın.Özellikle kadınların hamileyken sıkça yaptığı pilates, esnekliğinizi ve kaslarınızın dayanıklılığını arttırmaya yarayacaktır. Pilates dışında yoga da yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir