Türkiye Darbeler Tarihi

Türk halkı ilk dönemlerinden itibaren ordu – millet birlikteliği içerisinde yaşadığı için orduya çok büyük saygı duyan bir millete sahip olmuştur. Bu sebeple ordusunun sözünü son söz olarak görmüştür. Geçmişten günümüze bundan ötürü çeşitli Türk orduları çeşitli Türk hükümetleri ve hükümdarlarını yıkarak başa ve iktidara el koymuştur. Bunun en büyük ve ilk örneği Mete Han’ın babasına yaptığı başarılı darbe girişimidir.

İlk Türk Darbe Girişimi: Mete Han’ın Teoman Han’ı İndirişi

Türk tarihinin ilk darbe girişimi Mete Han’ın babası Teoman Han’ı öldürerek iktidarını ele almasıdır. Bu darbe girişimi başarılı olan ilk darbe girişimi olarak da kaynaklara geçmiştir. Kaynaklara göre Mete, Çin asimilasyonu altında ezilen babasını indirerek Türk devletini Çinlileşmekten kurtarmış ve devleti her yönden kalkındırmıştır.

Osmanlı’da En Bilinen Darbe: Bab-ı Ali Baskını

Osmanlı’nın en bilindik ve başarılı darbesi Bab-ı Ali baskınıdır. Bu baskında İttihat ve Terraki önderliği bulunmaktadır. İttihat ve Terakki’nin başta Enver Paşa olmak üzere çeşitli önderleri ve fedaileri Osmanlı devletinin hak ve sınırlarını ihlal eden bir anlaşma yapacağını öğrenmesi üzerine devletin hükümet binası olan Bab-ı Ali’yi basarak oradaki devlet adamlarını, paşaları ve bakanları öldürmesi üzerine gerçekleşen darbedir. Bu darbe sonucu devletin korunması sağlanmıştır.

Türkiye’nin İlk Darbesi 27 Mayıs 1960 Darbesi

Ülkemizde yaşanan ilk darbe girişimi ise 27 Mayıs 1960 yılında yapılan ve başarıyla sonuçlanan darbedir. Bu darbe sonucu Adnan Menderes, Celal Bayar gibi çok önemli siyasetçiler iktidardan indirilmiş bu siyasetçilerin partisi Demokrat Parti kapatılmıştır. Ardından Cemal Gürsel cumhurbaşkanı olarak başa geçmiştir. Daha sonra yapılan yargılamalar sonucu Adnan Menderes’in asılarak idam edilmesine karar verilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti kendi başbakanını asarak tarihine büyük bir kara leke değdirmiştir.

12 Mart 1971 Darbesi ve 68 Kuşağı

68 kuşağı olarak bilinen kuşağın sağ ve sol olarak birbirine girdiği dönemde yapılan bir darbedir. Bu darbe sonucu ülkede sağ ve sol hareketlerin durdurulması planlanmış ama başarılı olunamamıştır.

12 Eylül 1980 Darbesi

Türkiye tarihinin en kanlı darbesi olarak bilinmektedir. Bu darbe sonucu sağdan ve soldan binlerce kişi idam edilmiş, işkence görmüş ve birçok yasak getirilmiştir. Anayasa değiştirilmiş ve Kenan Evren Cumhurbaşkanlığında bir Cunta yönetimi kurulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir