Osmanlı’nın Gizli Şehzadesi: Üveys Paşa

Türk tarihinin en önemli devletlerinden birisi olan Osmanlı İmparatorluğu ülkemizde tarih severlerinde en çok ilgisini çeken dönemdir. Gerek güçlü olduğu dönemlerde gerek kuruluş döneminde gerekse de güçsüz olduğu dönemlerde her zaman ilgi çekici bir tarihe ve kültüre sahip olmuştur. Bu ilgi çekici tarih ve kültürünün en gizli kalanı ve en çok dikkat çekmesi gereken konulardan birisi de Osmanlı’nın gizli şehzadeleri konusudur. Bu şehzadelerden en önemlisi de Üvey Paşa’dır.

Üveys Paşa Kimdir?

Üveys Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’nın baba bir kardeşidir. Kanuni Sultan Süleyman’dan yaşça büyük olmasına rağmen hiçbir zaman tahta çıkma hakkına sahip olamamıştır. Bunun nedeni ise babası Yavuz Sultan Selim tarafından annesi olan cariye bir kadının Yavuz ile birlikte olduktan sonra çeşitli sebeplerden dolayı saraydan uzaklaştırılmasıdır. Aslında hamile olduğu bilinen bir cariye hiçbir zaman saraydan uzaklaştırılmamaktaydı ancak cariye saraydan uzaklaştırılıp birisiyle baş göz edildikten sonra cariyenin hamile olduğu anlaşılmıştır. Bu sebepten bir padişah çocuğu hem de erkek olan bir çocuk saraydan dışarıda büyümüştür. Üveys Paşa, daha sonraları babası ve baba bir kardeşi Kanuni Sultan Süleyman tarafından çeşitli mevkilere getirilmiştir. En son Yemen Beylerbeyi olarak görevini sürdürmekteydi.

Kanuni Sultan Süleyman ve Üveys Paşa İlişkisi

Kanuni Sultan Süleyman kendisinden büyük bir erkek kardeşi olmasına rağmen babası öldükten sonra dahi tahta çıktığında bir sorun çıkarabilir olma olasılığı olsa bile abisi Üveys Paşa’yı öldürtmemiştir. Bunun nedeni Üveys Paşa’nın tahtta hiçbir şekilde gözü olmadığını bilmesidir. Üveys Paşa ve Kanuni Sultan Süleyman birbirlerine o kadar çok güvenirlerdi kişi bu güven hiçbir zaman bozulmamıştır. Kaldı ki Yavuz Sultan Selim öldükten sonra bile Üveys Paşa’ya gelen tahta çıkarılma isteklerini Üveys Paşa elinin tersiyle itmiş ve bu paşaları ve kişileri taht sahibi kardeşi Kanuni Sultan Süleyman’a havale etmiştir. Bu sebepten ötürü Kanuni ile Üveys Paşa’nın arası hep iyi olmuştur. Hatta Kanuni Sultan Süleyman, Yemen beylerbeyiyken bir seferde hayatını kaybeden ve şehit olan kardeşi Üveys Paşa için ağıtlar yakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir