Tüp bebek nedir? Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi günümüzde oldukça kullanılan bir üreme yöntemi. Öyle korkulacak bir tedavi de değil! Oldukça yaygın. Çevremize baktığımızda mutlaka en az bir kişinin tüp bebek tedavisi gördüğünü duyarız. Belki o kişilerden biri de biziz, ya da biz olacağız? Tüp bebek, doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan üreme şeklidir. Nedeni değişen veya belirli olmayan sebeplerden ötürü bazı çiftler çocuk sahibi olamıyor. Bu nedenler kimi zaman fazla kilo, erkeğin sperm kalitesi düşüklüğü, enfeksiyon, kısırlık, ileri yaş, tüplerde tıkanma vb. olabilir. Bu durum her insana göre değişiklik gösteriyor.

Tüp bebek tedavisi uzman doktorlar ve genetik mühendisleri ile yapılan önemli bir işlemdir. Kadın üreme hücresi yumurtalar ile erkek üreme hücresi spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesi sonucu tedavi oluşur. Bu tedavide genellikle olumlu sonuçlar elde edilir. İlk denemede başarısız olan üreme hücreleri daha sonra başarılı olabilir. Bunun için çiftlerin kesinlikle umudunu kaybetmemesi gerekiyor. Her zaman sonucunun iyi olacağını düşünerek işleme başlanmalı, çiftler umutsuz olmamalı.

Laboratuvar ortamında yumurtalar bölünmeye başlayarak embriyo gelişir. Doktorlar bu embriyoyu annenin rahmine yerleştirir. Bundan sonrası normal gebelik gibi annenin karnında devam eder. Fakat her zaman doktor kontrolünde ilerleme yaşanır.

Bazı durumlarda tüp bebekten önce aşılama yapılır. Bu durum genellikle erkekten kaynaklanan kısırlık sorununda ortaya çıkıyor. Erkeğin spermleri toplanarak rahim içine transfer ediliyor ve embriyo oluşumu bekleniyor.

Düzenli adeti olan kadınlar ayda bir yumurta oluşturur. Yani bir kadının her ay hamile kalma ihtimali vardır. Tüp bebek tedavisi dışardan verilen hormonlarla bu yumurta sayısını arttırmayı hedefler.

Tüp bebek tedavisi en az 1 yıldır korunmadan cinsel ilişkiye giren fakat hamilelik gözlemlenmeyen çiftlerde yapılabilir. Bu tedavide adet döneminin üçüncü gününde kadınlara hormon testi yapılır ve ultrasonla bakılır. Yumurta rezervleri müsait olan kişilerde 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Kadınların 35 yaşının sonrasında yumurtalarında azalma görülür. Bu süreçte menapoza yaklaşıldıkça yumurta sayısı azalır. Bebek sahibi olmak isteyen kadınların tıbben genç yaşta anne olması daha kolaydır. Yani yaşınız gençse anne olmak için bence geç kalmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir