Skolyoz (Omurga eğriliği) nedir? Belirtilileri ve tedavileri nelerdir?

Skolyoz Nedir?

Ortopedi doktorlarına sık sık başvurulan şikayet genellikle omurilik ağrısı, kambur duruş gibi nedenlerdir. Skolyoz kısaca omurga eğriliği hastalığıdır. Bu rahatsızlık genellikle ergenlik çağlarında daha sık ortaya çıkar. Özellikle ağır okul çantası taşıyan çocuklarda ve göğsü büyümeye başlayan ve bunu saklamak için kambur duran genç kızlarda görülür. İleri boyutları çok tehlikeli olabilir ve ameliyat gerekir. Fakat omurilik eğrisi %40’dan az olan kişilerde ameliyat tedavisi tavsiye edilmez. Bu kişiler yüzme, at binme gibi sporlar yapmalı, gerekirse korse kullanmalıdır.

Sırtınızda, belinizde veya omzunuzda ağrı oluyorsa sizde de skolyoz riski olabilir. Bunu omuriliğinize bakarak anlayabilirsiniz. Ayak üstü durduğunuzda yüzünüzü yere doğru eğin. Kollarınız dik olsun ve el parmak uçlarınız yere değsin. Bu şekilde birisi omuriliğinizi takip ettiğinde bir tarafa doğru yamulma görürse skolyoz var demektir.

Şimdi aynanın önüne geçip omuzlarınıza bakın! Bir omzunuz diğerinden daha düşükse bunun nedeni çanta taşımak olmayabilir. Skolyoz riski taşıma ihtimaliniz vardır. Kürek kemikleri, bel kıvrımları, meme seviyesinde eğrilik skolyoz belirtilerindendir. Aynaya bakmaya devam edelim. Kürek kemiğinizin biri diğerinden daha çıkık olabilir. Göğüs kafesiniz bir tarafta daha ileride olabilir. Bir bacağınız diğerinden daha kısa olabilir. Giyindiğiniz gömlekler veya elbiseler omuz kısımlarında çirkin durabilir. Tüm bunlar skolyoz belirtisi ihtimalini gözlere serer. Omurilik eğriliği solunumda sıkıntı da oluşturabilir. %50 ve üzeri eğrilikler ciğerlerinizi de etkileme ihtimaline sahiptir.

Eğer çocuğunuz size bel, boyun ve sırt ağrısı çektiğini söylüyorsa bunu mutlaka dikkate almalısınız. Hiçbir şey yapamasanız bile yüzmeye gitmesi büyük ölçüde vücuduna iyi gelecektir. Daha dik bir duruş, ağrısız omurlar ve boyun!

Skolyoz tek başına olduğu gibi kifozla beraber de meydana gelebilir. Kifoz kamburluk, öne doğru eğilim gösterme olarak tanımlanabilir. Genellikle skolyoz yaşayanlar kifoz da yaşar. Çevrenizdeki insanlara bir göz gezdirin. Muhtemelen çoğunda kambur duruş göreceksiniz. Bu bazen doğuştan, bazen ağır taşımaktan bazen de masa başı çalışma işinden olabilir. Günlük hayatınızın kalitesini etkileyen bu hastalıkları çeşitli sporlarla önleyebilirsiniz. Sizlere tavsiyem kesinlikle ‘aman ne olacak ya sende’ diye düşünmeden bir doktora kontrol edilmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir