Meyve Yemek Sağlığımız İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Meyveler, insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Düzenli meyve yemenin, insanları çoğu hastalıktan koruyacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla her gün düzenli olarak meyve yiyen kişi, sağlığını koruyabilir ve daha huzurlu bir hayat yaşayabilir.

Meyvelerin Yararları

Kolesterol insan sağlığının başlıca düşmanlarından birisidir. Meyvelerin hiçbirisinde kolesterol bulunmamaktadır. Yüksek miktarda lif içeren meyveler sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadırlar.

İnsan vücudu ihtiyacı olan vitaminlerin ve minerallerin çoğunu meyvelerden almaktadır. Ancak vitamin ve minerali fazla almak için meyveleri fazlaca tüketmenin bir anlamı yoktur. Çünkü insan vücudu vitamin ve mineralin kendisine yetecek kadar olanı alır ve fazlasını vücuttan atar.

Meyveler az kalorilidir. Dolayısıyla kilo aldırmazlar. Diyet yapan kişiler ara öğünlerinde meyve yemeyi tercih etmelidirler. Ancak zayıflamak isteyen kişiler incir, üzüm ve muzdan uzak durmalıdırlar. Çünkü bu üç meyvenin kalori değerleri diğerlerine göre biraz fazladır. Kilo almak için diyet yapan kişiler ise bu meyveleri tercih edebilir. Ancak fazla yememekte fayda var.

Portakal

Genellikle kış aylarında oldukça sık tüketilen bir meyvedir. İçerdiği C vitamini sayesinde soğuk algınlığı ve gribin baş düşmanlarından birisidir. Kalp hastası olma ihtimali yüksek olan kişileri kesinlikle tüketmesi gereken portakal, kişiyi felç olma riskinden de korur.

Tansiyon problemi yaşayan kişilerin tercih etmesi önerilmektedir. Çünkü portakal, kişinin tansiyonunun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca orta boyda olan bir portakal altmış kaloridir.

Kiraz

Şiddetli ağrısı olan kişilerin kesinlikle tüketmesi gereken meyvedir. Çünkü 20 tane kirazda on iki – yirmi beş miligram antosiyanin maddesi bulunmaktadır. Kiraz, Aspirin’den on kat daha iyi bir ağrı kesicidir.

Kabızlık sıkıntısı çekenlerin tüketmesi gereken kiraz ayrıca vücuttaki zehri temizleyen, antioksidan etki yapar. Nikotinin vücuttan atılmasına da yardımcı olur. Yüz gram kiraz yetmiş kaloridir.

Kivi

Bir tane kivideki C vitamini miktarı, bir insanın günlük alması gereken C vitamini ihtiyacından fazladır. Dolayısıyla bir adet kivi, bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Astım olma riskini azaltır. Kan pıhtılaşma riskini ve kandaki yağ miktarını düşürür. Bir adet kivi kırk altı kaloridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir