Doğuştan Gelen Cinsiyet Farklılığı

Doğuştan Gelen Cinsiyet Farklılığı

Sevgili LGBT arkadaşlarım! Bu yazıyı sizler ve sizi anlamayanlar için yazıyorum. İnsanlar sizi anlamadan yargılamayı nasıl da seviyor, nasıl da biliyorlar değil mi? Oysa ki doğuştan gelen cinsiyet bozukluğu bin beşyüz kişiden birinde görülebilecek kadar sık karşılaşılan bir durum. Özellikle yeni doğan bir çocukta bazen cinsiyet belirsizliği durumu görülebiliyor. Cinsiyet tam olarak belirlenemeyip cinsiyet gelişim bozukluğu yaşanabiliyor. Bunu yaşayan bir anne babaysanız lütfen üzülmeyin ve paniğe kapılmayın! Çocuğunuzun belki elinde ya da ciğerinde de sorun olabilir, bu şekilde doğabilirdi. Cinsel organını da vücudun diğer organları gibi görün. Zamanı geldiğinde çocuğunuza bu durumu anlatarak tedavi sürecine de başlayabilirsiniz.

Kromozomlar ve çevresel faktörler cinsiyetimizi belirleyen etmenlerdir. 46 XX dişi kromozomları, 46 XY de erkek kromozomlarıdır. Genel olarak çocuklarda 2 yaşında cinsiyet tanımı oluşmaya başlar. Bu tanım yaklaşık 3-4 yaşlarında yerine oturur. Sağlıklı bir cinsiyet gelişimi, cinsiyet hormonları, genetik yapı ve yumurtaların normal olmasıyla oluşur. LGBT bireyler için bu kimi zaman bir tercih olsa da çoğunlukla doğuştan gelen bir durumdur. Ben bu duruma hastalık olarak bakmıyorum fakat araştırma yaptığımızda kaynaklar bunun doğuştan gelen bir cinsiyet kimlik bozukluğu hastalığı olduğunu söylüyor. Bu durumdaki kişilerin anne ve babaları evlatlarına lütfen kızmasın! Çünkü bu durum genlerden aktarılan bir olay ve anne babanın da katkısı var.

Bazı insanlar doğuştan hermafroditizm yani çift cinsiyetli olabilir. Bu insanların hangi cinsiyeti tercih edeceği doktorların tespitiyle ve kişinin yönelimiyle ortaya çıkar. Bu durumdaki bireylerde belirli periyotlarda sağlık testleri yapılır. Bu testler sayesinde kişinin durumu belirlenir.

İnsanların anne karnında embriyo halinde 6 haftaya kadar cinsiyeti belirlenmez. Daha doğrusu gelişim her zaman dişi olarak başlar. Altıncı haftadan sonra cinsiyet hormonlarının salınımına bağlı olarak erkekleşme gerçekleşir.

Bir çocuğun gelişimi sırasında cinsiyet farklılığı yaşanıyorsa kesinlikle bir pedagog ile görüşülmelidir. Özellikle ergenlik çağlarda bu durum çocukların psikolojisini etkileyebilir. Toplum olarak bazı hormonsal cinsiyet farklılıklarını artık kabul etmemiz gerekiyor. Bireyleri cinsiyet olarak ayırmamız ve kategorize etmemiz çok yanlış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir