Bebek Sağlığında Ebeveyn Faktörü

Doğduğu andan itibaren ebeveynler için hayatın tek anlamı haline gelen çocuklarının sağlığı elbette aileleri için çok önemlidir. Her ne kadar ebeveynler onları korumak için ellerinden geleni yapsalar da asla bu konuda yeterli olabildiklerini düşünmezler. Bundan ötürü ebeveynlerimize bu makalemizde çocuklarının sağlığı konusunda yapmaları gereken bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Bebeklerinizi Sadece Anne Sütüyle Besleyin

En başından başlarsak bebeklerin ilk 6 ay süren emzirilme döneminde ebeveynler yukarıda da bahsettiğimiz gibi kendisini yetersiz görerek sütünün yetmediği düşüncesiyle ekstra besin vermeye çalışır. Kötü bir niyetle yapmamış olsalar da o çağdaki bebeklerin tek ihtiyacı annelerinin sütü olduğunu unutmayıp doktor herhangi bir açıklama yapmadığı sürece ekstra besin vermemelilerdir.

İkinci olarak elbette ki güneş ışınlarından korunmak. Güneşten alınan D vitamininin ne kadar faydalı olsa da küresel ısınmanın artması sebebiyle cilt kanserine sebep olabilen güneş ışınları bize ve bebeklerimize zarar vermektedir. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Öncelikle özellikle 6 aydan küçük bebeklerin gölge yerlerde tutulmaları gerekir, giydirilen kıyafetler pamuklu ve açık renkli ve kullanılan şapkaların siper kısmının uzun olması gerekir. Saat sabah 10 ile akşam 16 arasında olabildiğince dışarı çıkarılmamalıdırlar ve non alerjik, kokusuz, dayanıklı güneş kremi kullanmalıdırlar.

Bebeklerde Kişisel Temizliğin Önemi ve Sağlığa Etkisi

Bebeklerde banyonun nasıl yapılması gerektiğiyle devam edelim; doğumlarından 1 yıl sonrasına kadar bebeklerinizi haftada 2 ya da 3 kere yıkamak yeterli olacaktır. 36-37 derecelik bir suda yıkanması ve banyo öncesinde banyo yapılacak odanın 25-26 dereceye kadar ısıtılması gerekir. Banyo süresinin 5-10 dakika arasında olması kafidir ancak bebeğinizin yıkanmayı sevmesi veya korkması durumunda bu süreyi uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz.

En önemli ve en tehlikelisi ise ani bebek ölümleridir. Bu ölümler, bebeklerin hiçbir sağlık sıkıntısı yokken uyku esnasında ölmesidir. İlk 1-4 ay içerisinde daha sık karşılaşılan bu ölümlere beşik ölümü de denir. Bu riski en aza indirmek için dikkat edilmesi gereken hususlar; bebek 1 yaşına kadar her zaman sırt üstü yatmalı ve kafası yana çevrilmelidir, oyun esnasında ise yüzüstü yatmalıdır. Beşiği dışında bir yerde uyuyakalması durumunda bebek hemen yerine yatırılmalı ve başına oyuncak yastık gibi şeyler konmamalıdır.

Sonuç olarak bebekler çok narin varlıklardır ve bu yüzden çocuk yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren çocuk bakımında neler yapmanız gerektiğini araştırmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir