Alzheimer Hastalığı Belirtileri ve Alınabilecek Önlemler

Günümüz dünyasında oldukça yaygınlaşan hastalıklardan birisi de Alzheimer’dır. Alzheimer hastalığı genellikle yaşlı diyebileceğimiz bir yaştan sonra kendisini göstermektedir. Alzheimer’ın genel olarak tanımı beynin başta hafızadan başlayarak tüm bilişsel yetilerini sırasıyla kaybetmesidir. Halk arasında bunama ve bunaklık olarak da bilinmektedir. Eskiden insanların yaşlılığa bağladığı ve hastalık olarak görmediği bu durum modern tıp yöntemlerinin ve nörolojinin gelişmesi ile birlikte hastalık olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Halkın birçok kesimince de geçmişe nazaran Alzheimer hastalığı bilinir hale gelmiştir. Halk arasında demans hastalığı ile karıştırılmaktadır. Bunun nedeni ise ikisinin de benzer belirtileri olmasıdır. Aslına bakılırsa her Alzheimer hastası demanstır ancak her demans hastası Alzheimer değildir. Demans hastalığının birçok nedeni ve alt çeşidi vardır. Alzheimer hastalığı da bu alt çeşitlerden birisidir.  Demans hastası olan insanlar hafızanın yanında konuşma becerisini, aritmetik ve matematik becerilerini, irade ve karar yetilerini kaybetmektedir. Ancak Alzheimer hastalığında bunların hepsi olmamaktadır. Ayrıca Alzheimer hastalığı demans hastalığının en yaygın türüdür. Ülkemizde yaklaşık olarak 250 bin Alzheimer hastası olduğu bilinmektedir. Yaşlı nüfusun her geçen gün artması sebebiyle de ilerde Alzheimer hastası sayılarının da artması beklenmektedir. Ancak Alzheimer hastalığı yaşlılığın kaçınılmaz sonu değildir. Beyinde yaşlanınca bazı değişiklikler gelişmesine rağmen bilişsel veya hafızasal bir kayıp yaşanmamaktadır. Alzheimer’ın yaşlılıktan önceki yaşam biçimiyle oldukça ilgisi vardır.

Alzheimer’ı Durdurmak ve Önlemek Sizin Elinizde

Alzheimer hastalığı başlamadan önce durdurulabilir. Bunun en önemli yolu yaşlanınca hastalığa yakalanabileceğinizi bilip gençken ona göre hareket etmektir. Şimdi size hastalığa yaklanmamak için yapmanız gerekenleri anlatacağız. Sonuna kadar okumanızı ve yaşamınıza bu şekilde yön vermenizi öneririz.

  • Bol bol kahve için, belirli aralıklarla düzenli şekilde kahve tükettiği bilinen insanların Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının düştüğü bilinmektedir. Kahvenin içeriğindeki kafein, beyindeki çeşitli sorunların oluşmasını engelliyor ayrıca beynin ve nöronların güçlenmesini ve dinamik kalmasını sağlıyor.
  • Bol bol meyve suyu tüketin, meyve suları içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde beyine zarar veren kimyasal bileşen ve molekülleri engellemektedir. Bu sayede beyne zarar verecek olan maddeler vücuttan atılmaktadır. Meyve sularından özellikle narenciye ürünü olan portakal, limon ve mandalina suları önerilmektedir. Bu tür meyve suları içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde Alzheimer’a karşı oldukça etkilidir. Tabii ki içilen meyve sularının gerçek meyve suyu olması önemlidir.
  • Sık sık deniz ürünleri tüketin, başta balık olmak üzere denizden çıkan çoğu besin içerdiği bol miktarda Omega-3 yağ asitleri sayesinde yaşlılık döneminde Alzheimer hastalığına karşı en büyük direnci sağlayan besin türüdür. En çok omega-3 içeren deniz ürünleri şunlardır; sardalya, ton balığı, somon, pisi balığı, mersin balığı, alabalık, midye ve uskumrudur.
  • Bitter çikolata tüketin, siyah çikolata da meyve suları gibi içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde bilişsel kaybı engellemektedir. Bu nedenle tüketilmesi bilim insanlarınca önerilmektedir. Beyin sağlığını güçlendirdiği bilinmektedir.
  • Spor yapın, bol bol spor yapmak insan yaşamının kalitesini arttırmaktadır. Fizikselliğin yanında zihinsel olarak da insanları güçlendirmektedir ve Alzheimer’ı önlemektedir.
  • Beyninizi yorun ve sürekli çalıştırın, beyninizi sürekli yormanız beyninizi güçlü tutacaktır. Kitap okumak, bulmaca çözmek, yazı yazmak ve beyni kullanarak yapılan işler beyni güçlendirmektedir.

Alzheimer’a karşı alabileceğiniz önlemleri ve neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda sizlere anlattık. Yukarıda bahsettiklerimizi yaptığınız takdirde büyük oranda Alzheimer’ı engellemiş olursunuz. Bu sayede yaşlılık döneminizi bir çocuk gibi geçirmek yerine daha güçlü ve dinç şekilde geçirirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir