Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir?

Birçok insan hayatında mutsuz oluşundan şikayet ediyor. Mutsuz olmak için belki de hiçbir nedeni olmayan kişilerin üzerinde olumsuz bir ruh hali gelişiyor. Aynaya dönüp baktığınızda sağlıklı bir vücudunuz varsa hayatta üzülecek hiçbir şey olmadığına inanmalısınız. Sizi yoracak, mutsuz edecek, sıkacak hiçbir konuyu kafanıza takmamalısınız. Bu hayatta kim kalırsa, kim giderse, ne olursa olsun yalnızca siz kalacaksınız. Kendi filminizde tek başrol sizsiniz ve figüranları da siz seçersiniz.

Kişisel gelişiminizi tamamlamak için Oysho kitaplarını hafızanıza kazımak zorunda değilsiniz. Kendinizin başaramadığı bir şeyi lütfen başkasından beklemeyin. Bu hayat sizin ve nasıl isterseniz o şekilde yönetebilirsiniz. Hayatta ilk olarak kendi öz saygınızın olmasına dikkat edin. Şunu bilmelisiniz ki kendine saygı duymayana başka hiç kimse saygı duymaz. Her zaman neyi sevdiğinizi ve neyi istemediğinizi bilmelisiniz. Kendi yeteneklerinizi keşfedip bunların üzerine eğilmelisiniz. Bu yetenekler illa ki çok masraflı sanat kursları olmak zorunda değil üstelik. Korkularınızla yüzleşerek kendinizi tamamen tanıyabilirsiniz.

Kendinizle ve dışarıdakilerle ilgili sevdiğiniz ve sevmediğiniz her şeyi heybenize yükleyin. Güçlü ve hassas noktalarınızı bilmek sizi zayıf değil daha güçlü kılar. Ne kendinizden ne de başkalarından utanmayın, çekinmeyin!

Başkalarının sizi sokmaya çalıştığı kalıplardan kendinizi arındırın. Onlar istediğinde değil, yalnızca siz istediğinizde her şey olur ve olmalıdır. Hiçbir duyguyu ya da hiçbir insanı sırtınızda taşımayın artık. Kendi benliğinizi özgür bırakın ve mutluluğa kavuşun.

Hayatta hiç kimseyi memnun edemezsiniz. Siz ne yaparsanız yapın, isterseniz mükemmel olun insanlar mutlaka eksik bir şeyler bulur. Bu yüzden hiç kimseyi memnun etmek, mutluluğunu sağlamak içi uzun uğraşlar vermeyin. Bırakın hayat olduğu gibi aksın. Size ne kadar değer verilirse sizde insanlara o şekilde değer verin. Başkaları size baktığında yalnızca görmek istediğini görür. Oysa siz kendi içinizde olan tüm cevherleri fark edebilirsiniz. Başkalarının düşünceleri siz izin vermezseniz gerçekleşemez. Fakat siz onlara izin verirseniz onların olmak istediği kişi olursunuz.

Hayatta kimsenin sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Her zaman olmak istediğiniz kişi kimse o olun. Kendinizi sevin ve benliğinizi kabul edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir