Her İnsan Hayali Kadar Yaşar

Üç kez dünya ağır sıklet boks şampiyonu olan ve ayrıca olimpiyat şampiyonluğu da yaşayan dünyaca ünlü boksör Muhammed Ali kurduğu hayallerin ötesinde bir hayatı yaşamayı başarmıştır. İnsanlar hayalini kurduğu hayatı yaşar. Hayaller insana güç ve yaşama, hareket enerjisi verir. Tüm başarılı insanların hayallerini gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yaptıkları bilinmektedir.

Muhammed Ali hayatının başlarında hayallerini daha on iki yaşındayken, komşularının kapılarının zillerini çalıp onlara kendini överek boks maçlarını nasıl kazanacağını anlatırdı. Komşuları ise bunlardan çok fazla hoşlanır ve o maçta ne olacağını yerinden görmek için maçlarına gelirdi.

Sürekli olarak evdeki aynasının önünde saatlerce prova yapardı ve okul otobüsüne binmek yerine onun peşinden koşardı. Hatta at yarışı pistine girmesi yasaklanana kadar atlarla bile koşarak yarışırdı.

Sürekli antrenman yapmaktan nefret etse bile, çektiklerinin karşılığını bir gün alacağını bilirdi. Böylece bunun hayaliyle yaşamından güç alırdı. Hayatının kalan kısmını yaptığı bu antrenmanlar sayesinde şampiyon gibi yaşayacağını bilirdi. Ve gerçekten öyle de oldu. Muhammed Ali bu çektiği tüm cefaların ve sıkıntıların karşılığını hayalini kurduğu hayatı yaşayarak aldı. Hayatının geri kalanını normal ve sıradan bir insanmış gibi yaşamak yerine tam anlamıyla bir şampiyon olarak yaşadı. Hem de olimpiyat şampiyonu ve üç kez de Profesyonel Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olarak. Dünya’daki her insan ona gönül verdi. Her insan onun maçlarını hayranlıkla izledi. Sadece ülkesinde değil tüm dünyada şampiyon olarak anıldı.

Kimse sizin kendinizi bildiğiniz kadar benliğinizi bilemez. Hayatta en önemli şey, kendinizi, arzularınızı, hayallerinizi ve hedeflerinizi analiz etmeniz ve bu analiz sonucu yapmanız gerekenleri belirleyerek kendinize bir yol çizmenizdir.

Bu nedenle Muhammed Ali gibi siz de sadece ne yapmak istediğinize odaklanın ve bu yolda çektiğiniz acılar yüzünden vazgeçmeyi veya ertelemeyi kazanacağınız başarılara ve hayata tercih etmeyiniz. Çünkü ertelemek veya iptal etmek sizi siz olacağınız ve sürekli başarılı olacağınız hayatta uzaklaştırır ve bu nedenle başarısız ve mutsuz bir hayat sürmenize neden olur.  Siz siz olun hayallerinize inanın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir