Linus Pauling Kimdir? Hayatı Buluşları ve Bilime Olan Katkıları

Linus Pauling Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

28 Şubat 1901’de ABD’nin Oregon eyaletindeki Portland kentinde doğan Linus Pauling, ailesinin üç çocuklarının en büyüğüydü.

Utangaç olmasının yanı sıra oldukça meraklı bir çocuk olan Linus, ormanda gezdiği zamanlarda böcek ve solucan toplamayı çok severdi. Her fırsatta eline ne geçerse okuyup bitirirdi. Bilime karşı bir ilgisi bulunan Pauling, daha küçük yaşta iken arkadaşı Lloyd Jeffress tarafından  bu alana kimya alanına yönlendirildi.

Kendi odasında minicik bir kimya laboratuvarını bile kurarak basit deneyler yapıyordu. Bu deneylerden gözlemlediği sonuçlar oldukça ilgisini çekmişti ve bu durum sayesinde kimya mühendisi olmayı kafaya koydu.

Linus Pauling Kimdir?
Linus Pauling Kimdir?

Daha  9 yaşında iken babasını kaybetmişti. Babasının ölümü üzerine ailesine bakabilmek için farklı farklı işlerde çalışmak zorunda kalmıştı. Bu durum ise deneyden kopmasına neden olmamış ve ara sıra da olsa deneylere devam etmeyi sürdürmüştü. Linus’un dedesi bir hurda fabrikasında güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu ve buradan bulduğu metaller ile deneyler yapmaya başladı.

1917 senesinde yine kendi Eyaletlerinde bulunan Tarım Üniversitesi’ne kayıt olan Pauling, üniversite yıllarında maddelere ait fiziksel ve kimyasal özellikleri ile birlikte, atomların yapısı ve oluşturmuş oldukları moleküller ile nasıl bir ilişki içerisinde oldukları üzerine araştırmalarda bulundu.

5 Haziran 1922 tarihinde üniversite eğitimini tamamladıktan sonra bir üniversitede ders vermeye başlayan Pauling, ders esnasında gördüğü Helen Miller’e aşık olmuş ve 17 Haziran 1923 tarihinde de evlenmişlerdir. Bu evlilikten 4 çocuğu olmuştur. 1925 senesine gelindiğinde ise kimya alanında doktorasını tamamladı. 1930 yılında yakın arkadaşı Corey ile birlikte, amino asitler ve küçük peptit yapılarını araştırdılar. 6 Nisan 1931 tarihinde bu araştırmaları neticesinde Kimyasal Bağların Doğası adlı bir makale yayınlayarak Amerikan Kimya Topluluğu’nun Lagmuir Ödülü’ne layık görüldü.

Bu ödül kendisine verilirken otuz yıllık birisi tararfından yapılmış saf bilimdeki en çarpıcı çalışma olarak nitelendirilmiştir. 1939 yılında, Kimyanın Doğası ve Moleküllerin, Kristallerin Yapısı ismindeki kitabını yayınlayarak aktif çalışmalarını sürdürdü. Bu çalışmalar neticesinde 1954 Nobel Kimya ödülünü almaya layık görüldü. 1963 yılına gelindiğinde ise Nobel Barış Ödülü, ülkeler arasındaki savaşların yapılmaması kampanyaları kapsamında yine Pauling’e layık görülmüştür. Akademisyenlerin imzalamış oldukları “dünyada daha fazla savaşa hayır bildirisi”ni Birleşmiş Milletlere sunmuştur.

Bunların yanı sıra C vitamini hakkında araştırmalarda bulunmuş ve orta moleküler adında bir tıp biliminin kurulmasına öncülük etmiştir. 19 Ağustos 1994’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde kanser sonucu hayatını kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir